Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców

Bezpieczeństwo na drogach to taka kwestia, do której przywiązuje się obecnie coraz większą wagę i szuka się takich rozwiązań, które sprawią, że to bezpieczeństwo będzie rzeczywiście coraz większe. Między innymi właśnie z tego powodu obecnie wprowadza się obowiązkowe badania lekarskie oraz psychotechniczne dla kierowców. Szczególnie jednak chodzi o kierowców zawodowych, którzy jeżdżą bardzo dużo i mogą być niebezpieczni, jeśli nie będą odpowiednio przygotowani do wykonywanej pracy oraz nie będzie można mówić o tym, że są dobrze sprawdzeni i przygotowani do wykonywania zadań. Nie trudno zauważyć, że ustawodawca stawia rzeczywiście bardzo mocno na kwestię szkolenia zawodowych kierowców i dlatego właśnie pojawia się kwestia Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które to pozwoli po przeprowadzeniu wielu godzin nauki teoretycznej i praktycznej do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca.

Gdy chodzi o zawodowych kierowców to podlegają oni również szczególnym badaniom, gdy chodzi o zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Chyba każdy zgodzi się z tym, że badania lekarskie, które są wykonywane mają ogromne znaczenie, ponieważ będą w stanie określić czy dana osoba jest zdolna do prowadzenia pojazdów bez tworzenia niebezpiecznych sytuacji na drogach dla innych uczestników ruchu. Podobnie kwestia badań psychotechnicznych, które pozwalają określić jak funkcjonuje psychika danego kierowcy i czy rzeczywiście jest on w stanie wykonywać na wysokim poziomie swoją pracę. Badania lekarskie i psychotechniczne obowiązują każdego kierowcę i trzeba je przejść pozytywnie nim zostanie wydane świadectwo kwalifikacji zawodowej. Po tym jak uda się uzyskać takie świadectwo każdy kierowca będzie dalej zobowiązany do przechodzenia takich badań co pięć lat do 60 roku życia a po 60 roku życia co 2,5 roku. Ustawodawca chce w ten sposób wykluczyć sytuacje, w których po drogach poruszać się będą kierowcy zawodowi, którzy mogą być niebezpieczni dla innych uczestników ruchu.

Kwestia prowadzonych badań ma ogromne znaczenie, dlatego na każdym kroku podkreśla się, że bez pozytywnych wyników prowadzenie pojazdów mechanicznych nie będzie możliwe. Kierowca zawodowy, który chce by jego świadectwo kwalifikacji zawodowej każdorazowo było przedłużone na kolejne lata musi liczyć się z tym, że bez pozytywnych wyników badań nie będzie to możliwe. Trzeba zwracać uwagę na to, że obecnie te badania są prowadzone w różny sposób. Aby ukrócić próby oszukiwania w tym zakresie ustawodawca stara się wprowadzać rozwiązania, dzięki którym jedynie określona grupa lekarzy będzie mogła prowadzić badania dla kierowców zawodowych. Wydaje się, że takie rozwiązanie może być korzystne, ponieważ dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie można to kontrolować i jakieś próby wprowadzania pozytywnych wyników bez przeprowadzenia badań będą łatwiej do wykrycia. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że kierowcy sami powinni wiedzieć, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i prowadzenie badań ku temu właśnie ma zmierzać. Muszą więc liczyć się z tymi badaniami i traktować je jako element, który ma być także pozytywnym zabezpieczeniem dla ich życia i życia wszystkich osób, które poruszają się po drogach.

  • tags

Related Posts

Got Something To Say: