Ceny paliw w Rumunii

Rumunia bez wątpienia nie należy do krajów, z którymi kojarzony jest nowoczesny przemysł rafineryjny. Przesądzanie o niskiej jakości paliwa oferowanego na tamtejszych stacjach z góry jest jednak wielkim błędem, ponieważ Rumunia podobnie jak większość krajów z tego regionu Europy, prowadzi bardzo aktywną wymianę handlową z Rosją. A to oznacza tani i szybki dostęp do najlepszych jakościowo produktów paliwowych stworzonych w najnowocześniejszych i konkurencyjnych rafineriach rosyjskich. Wlewając benzynę bezołowiową na rumuńskiej stacji nie ryzykujemy więc wiele, a wręcz przeciwnie – możemy dość spokojnie o swoje bezpieczeństwo, wyniki spalania i osiągi silnika, ruszyć w dalszą podróż. Istotnym jest jednak pamiętać o wymianie waluty przed wjazdem na teren Rumunii. Naturalnie na prawie każdej stacji wymienić można w kantorze waluty, ale kurs takiej wymiany z całą pewnością nie będzie dla kupującego rumuńskie leje korzystny. Oczywiście możliwe jest także zapłacenie kartą płatniczą, ale przeliczenie kursowe dokonane przez nasz bank czy operatora karty płatniczej także nie będzie zbyt korzystny poza granicami naszego kraju. Warto więc pomyśleć o wymianie waluty wtedy, gdy przeliczniki te są najkorzystniejsze.

Podróż przez Rumunię

Przez Rumunię po prostu często trzeba przejechać i nie ma innej możliwości dotarcia do celu swojej podróży. Jest to jedne z większych i lepiej zorganizowanych państw w bardzo zdecentralizowanym i rozczłonkowanym Półwyspie Bałkańskim – niespokojnym i z licznymi etnicznymi zaszłościami. Niemniej zmierzając chociażby do Grecji, albo udając się z Chorwacji w kierunkach wschodnich, podróżowanie przez Rumunię jest absolutnie konieczne. A ze względu na dość duży teren do przebycia, przejechanie na jednym pełnym zbiorniku paliwa może okazać się niestety niemożliwe. Postój na rumuńskiej stacji może być problematyczny dla niektórych dużych pojazdów ze względu na ograniczoną przestrzeń na placach manewrowych i parkingach. Niemniej mapa nowoczesnych infrastrukturalnie i konkurencyjnych ofertowo stacji paliwowych w Rumunii stale się wydłuża. Warto przede wszystkim korzystać pod tym względem ze stacji sieciowych, należących do jakiejś rozpoznawalnej i troszczącej się o klienta marki.

Ceny rumuńskiego paliwa

Lej rumuński podlega dość silnym fluktuacjom rynkowym i spekulacjom inwestorskim, więc nie jest walutą stabilną. Dlatego podanie aktualnej ceny tamtejszego paliwa może być za kilka miesięcy mylące. Niemniej w chwili obecnej, przy bardzo taniej ropie naftowej na rynkach globalnych, za litr popularnej bezołowiowej 95-oktanowej benzyny zapłacić trzeba tam około 4,5 leja rumuńskiego. Ponieważ w większości kantorów w Polsce za jedną złotówkę otrzymamy mniej więcej jednego leja, oznacza to dzisiaj wydatek rzędu czterech i pół złotego za litr paliwa. Cena popularnego oleju napędowego wynosi tam obecnie około czterech lejów i pod tym względem jest mocno zbliżona do przeciętnej wartości na polskich stacjach. Litr gazu płynnego LPG kosztuje tam z kolei 3 leje.

 

  • tags

Related Posts

Got Something To Say: