Wykresówka – obowiązkowy dokument kierowcy

Wydaje się, że wykresówka to obecnie taki najważniejszy dokument, który musi posiadać każdy zawodowy kierowca i o tych dokumentach nie można zapominać. Jeśli prowadzi się działalność związaną z transportem czy to osób czy rzeczy należy pamiętać, by nasi pracownicy posiadali odpowiednie dokumenty, które będą pozwalały Inspekcji Transportu Drogowego prowadzić stałą kontrolę.

Wykresówki to dokument, na którym gromadzone są informację o czasie pracy kierowcy, przerwach, długości pokonywanej trasy. Wszystkie te informacje mają istotne znaczenie i podlegają prawnym ograniczeniom, dlatego nie powinniśmy się dziwić, że wykresówka jest rzeczywiście tak istotnym elementem, który w wielu przypadkach musi być brany pod uwagę. Obowiązujące obecnie przepisy nakazują każdej firmie transportowej przechowywanie wykresówek pracowników przez okres 12 miesięcy. W momencie, gdy dochodzi do kontroli Inspekcji Transportu Drogowego kierowca musi mieć możliwość okazania wykresówek z ostatnich 28 dni. Ten okres będzie pozwalał na ocenę Inspekcji jak pracuje dana osoba i czy przypadkiem nie przekracza limitów czasu pracy oraz spełnia wszystkie zasady związane z obowiązującymi przepisami.

Wykresówka to dokument, który jest bardzo skrupulatnie prowadzony przez urządzenia zwane tachografami. To na podstawie tych urządzeń można dokładnie określić jak wykonywana jest praca, jak wiele godzin dana osoba jedzie a jak długo odpoczywa. Na tej podstawie Inspekcja może przeprowadzać skrupulatną kontrolę i będzie w stanie dokładnie ocenić pracę danego kierowcy. Jeśli coś będzie nie tak w ramach wykresówek przedstawionych inspekcji na pewno będzie trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi. To oczywiście znak, że prowadzenie wykresówki w należyty sposób jest rzeczywiście bardzo ważne.

Można dodatkowo zwrócić również uwagę na taki fakt, że nie tylko przekroczenie przepisów w zakresie czasu pracy i odpoczynku będzie skutkować karą. Jeśli bowiem pracownik w czasie kontroli nie będzie w stanie pokazać inspekcji swoich wykresówek z ostatnich 28 dni również musi liczyć się z tym, że będzie podlegał karze sięgającej nawet 500 złotych. To uchybienie jest bardzo poważnie traktowane przez inspekcję i w zdecydowanej większości przypadków trudno będzie uchronić się przed karą. Mandat będzie wypisany nie tylko samemu kierowcy ale będzie mu podlegać również firma realizująca transport, która nie wyposażyła danej osoby w wykresówki pozwalające na rejestrowanie czasu kierowania pojazdem. Jeśli chcemy uniknąć kary możemy spisać oświadczenie, w którym będziemy przedstawiać fakt zagubienia wykresówek.

Z zasady jest to jednak bardzo ważny dokument o ogromnym znaczeniu i dlatego o jego skrupulatne prowadzenie powinna dbać każda osoba pracująca na stanowisku zawodowego kierowcy. Jeśli o tym zapomnimy to musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami a niekiedy także z zakazem pracy jako zawodowy kierowca. Te ograniczenia jakim możemy podlegać są więc dość znaczące i dlatego warto dbać o to czy wszystkie potrzebne wykresówki zawsze będą się znajdować i będziemy mogli z nich skorzystać w odpowiednim momencie, gdy dojdzie do kontroli na drodze.

  • tags

Related Posts

Got Something To Say: