Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce – dokładne wytyczne

W Polsce, podobnie jak w każdym kraju europejskim, występują zakazy jazdy ciężarówek. Pewne z nich są stałe, część z nich natomiast jest zarządzana na bieżąco, np. w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych (jak na przykład zakaz ruchu załadowanych ciężarówek w czasie trwania upałów) lub utrudnień na drogach spowodowanych innymi czynnikami.

Daty obowiązywania zakazów

Nietrudno się domyślić, że zakazy obowiązują przede wszystkim w dni świąteczne. Ciężarówki nie mogą wyjeżdżać na drogi w następujące dni (zakaz obowiązuje w godzinach 8-22):

• 1 stycznia – Nowy Rok,
• Niedziela Wielkanocna,
• Poniedziałek Wielkanocny,
• 1 maja – Święto Pracy,
• 3 maja – Święto Konstytucji,
• Zielone Świątki,
• Boże Ciało,
• 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP,
• 1 listopada – Wszystkich Świętych,
• 11 listopada – Dzień Niepodległości,
• 25, 26 grudnia – Boże Narodzenie,

Co ciekawe, na liście zabrakło jednego z dni ustawowo wolnych od pracy – Święta Trzech Króli, obchodzonego 6 stycznia.

Dodatkowo pojawiają się dodatkowe ograniczenia ruchu ciężarówek ważących więcej niż 12 ton w okresie wakacyjnym. Obowiązuje wtedy zakaz ruchu tirów w piątki (w godzinach 18-22), soboty (8-14) oraz niedziele (8-22). Jest to uciążliwe utrudnienie dla kierowców, jednakże takie zabiegi są konieczne ze względu na wzmożony w tym czasie ruch na drogach spowodowany rzecz jasna okresem urlopowym. Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów kierowcom ciężarówek grożą naturalnie kary, m. in. w postaci mandatów. Może również dojść do zatrzymania prawa jazdy. Mimo wszystko kierowcy ciężarówek niestety stosunkowo często decydują się na podjęcie takiego ryzyka.

Zakazy jazdy pojazdów – nie dla policji

Łatwo się domyślić, że zakazy ruchu pojazdów o wadze przekraczającej 12 ton nie obowiązują wszystkich. Stosować się do nich nie musi rzecz jasna policja, pogotowie, straż pożarna, czy inne służby jadące na miejsce katastrofy z pomocą. Również organizatorzy imprez masowych nie muszą się obawiać, że ta się nie odbędzie ze względu na panujące przepisy. Do wymienionych zakazów nie muszą się stosować również mniej oczywiste jednostki, jak na przykład pojazdy przewożące zwierzęta, czy zajmujące się zaopatrzeniem statków, np. w paliwo. Na szczęście także kierowcy przewożący towary do odbiorców, w pewnych sytuacjach mogą pozwolić sobie na jazdę po polskich drogach, mimo iż zakaz teoretycznie na to nie pozawala. Ma to miejsce w przypadku, gdy kierowca wiezie produkty, które stosunkowo szybko mogą ulec zepsuciu, jak na przykład produkty mleczne, mięso, czy warzywa i owoce. Nie należy zatem się obawiać, że cały wieziony ładunek ulegnie zepsuciu w związku z obowiązującymi przepisami. Również osoby, które na teren Polski wjechały jeszcze przed godzinami, w których nie można się poruszać po drogach ciężarówkami, mogą dokończyć podróż, jednakże tylko w sytuacji kiedy jej cel znajduje się nie dalej niż 50 km od granicy kraju.

  • tags

Related Posts

Got Something To Say: